Adwokat i radca prawny - różnice

#2017-10-06 07:39:30 

AlJak

Użytkownik

Witam, muszę napisać wypracowanie na temat zawodów prawniczych i mam pewien dylemat na który nie mogę znaleźć jednoznacznej odpowiedzi. Czy zawód radcy prawnego i adwokata czymś się różni? Chodzi mi o kompetencje, zakres prowadzonych, a nie o ścieżkę kariery, bo różnice są już na poziomie nazewnictwa. Będę wdzięczna za wszystkie opinie i jakiekolwiek źródła informacji.
#2017-10-06 08:04:35 

Kasiula

Użytkownik

Nie tylko ty masz z tym problem, większość ludzi nie odróżnia radcy od adwokata. Moim zdaniem nie ma żadnych różnic poza tym, że radca może być normalnym pracownikiem, a adwokat nie. No i jeszcze kolor żabotu niebieski dla radcy a zielony dla adwokata. To chyba tyle z różnic.
#2017-10-06 08:41:11 

Marek1979

Użytkownik

A nie jest tak, że radca może reprezentowac tylko w sprawach cywilnych i administracyjnych, z wyłączeniem spraw karnych i karnoskarbowych?
#2017-10-06 09:59:54 

kosmopolitka

Użytkownik

mnie się również wydaje, ze radcowie specjalizują się w sprawach cywilnych a karne prowadzić mogą wyłącznie adwokaci. Zawsze tak było.
#2017-10-06 10:17:46 

Freedom

Użytkownik

Obecnie już i adwokaci i radcowie mają zrównany status jesli chodzi o postępowania karne. Z tego co wiem to po zmianie przepisów kodeksu postępowania karnego i ustawy o radcach zakres kompetencji radców prawnych został zrównany z adwokatami, co oznacza, że mogą występować przed sądami karnymi w charakterze obrońcy, a nie tak jak do niedawna mogli tylko reprezentować powoda cywilnego czy oskarżyciela publicznego lub posiłkowego. Nie wiem dlaczego jeszcze nie połączono tych dwóch zawodów w jeden, pomimo że coraz częściej słychać takie głosy. Pozdrawiam.
#2017-10-06 10:40:28 

kosmopolitka

Użytkownik

A masz jakieś źródło z którego wziąłeś te informacje o zastępstwie oskarżonego, bo z tego co czytam to wszędzie piszą że radca nie może reprezentować oskarżonego w sprawach karnych czy karnoskarbowych. Mógłbyś jakoś wytłumaczyć swoje poglądy?
#2017-10-06 11:52:52 

Freedom

Użytkownik

Nie ma tu za wiele do tłumaczenia, bo wszystko jest w przepisach, ale oczywiście podam kilka faktów powszechnie znanych. Otóż zakres uprawnień radcy prawnego i adwokata został zrównany od 2015 r. Szereg zmian legislacyjnych w polskim prawodawstwie poczynając od nowelizacji kodeksu postępowania karnego, a mianowicie art. 82 kpk, zgodnie z którym „obrońcą może być osoba uprawniona do obrony według przepisów o ustroju adwokatury lub ustawy o radcach prawnych”. Zgodnie z wykładnią tego przepisu nie ma podstawy do różnicowania uprawnień radców i adwokatów w zakresie ich prawa do obrony oskarżonego przed sądami. Ale to był tylko początek, bowiem do niedawna zapis w art. 4 ust. 1 ustawy o radcach prawnych zabraniał radcom występowania w charakterze obrońcy w postępowaniu karnym i w sprawach o przestępstwa skarbowe. Natomiast dostosowując ustawę o radcach prawnych do zmian wprowadzonych w przepisach karnych legislator dokonał zmian w ww. ustawie usuwając zapis ograniczający możność występowania radców w procesach karnych jako obrońców, z jednym wyjątkiem (art. 8 u.r.pr.) że radca nie może pozostawać w stosunku pracy z innymi podmiotami. Nawet w piśmiennictwie pojawiają się informacje na ten temat, np. w tym artykule dotyczącym różnic między adwokatem i radcą prawnym https://www.adwokat-radel.pl/czym-adwokat-rozni-sie-od-radcy-prawnego. Także chyba jednoznacznym juz jest, że w postępowaniu karnym obrońcą może być i adwokat i radca prawny - różnice w zakresie ich uprawnień w tym temacie nie występują lub są po prostu iluzoryczne.
#2017-10-06 13:24:10 

virtualXI

Użytkownik

Może w zakresie reprezentacji nie ma różnic, ale w dalszym ciągu adwokaci nie mogą pracować na etacie… A to w moim mniemaniu już troszkę przesada.
#2017-10-06 13:36:57 

Freedom

Użytkownik

Taka już powaga zawodu adwokata :)
DODAJ ODPOWIEDŹ
Copyright 2015